'Bazı eyaletler savaş alanına dönebilir'

İngiltere büyükelçisi Kim Darroch, Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçiminin ardından “gerçek şiddet riski” uyarısında bulundu.

'Bazı eyaletler savaş alanına dönebilir'

İngiltere büyükelçisi Kim Darroch, Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçiminin ardından “gerçek şiddet riski” uyarısında bulundu.

'Bazı eyaletler savaş alanına dönebilir'
15 Eylül 2020 - 15:55

Eski büyükelçi: “Bazı eyaletlerin savaş alanına dönme ihtimali var”

Washington'un eski İngiltere büyükelçisi Kim Darroch, Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçiminin ardından “gerçek şiddet riski” uyarısında bulundu.

Darroch, Joe Biden'ın ülke çapında önemli bir iddia sürdürmesine rağmen, çekişme alanı olan bazı eyaletlerinde sayımcıların sistematik olarak Donald Trump destekçilerini eksik sayabileceğini öne sürdü.

Darroch, “Sayımcıların Trump seçmenlerini nasıl sayacaklarını gerçekten bildiklerinden emin değilim” dedi.

Portland, Oregon, Kenosha ve Wisconsin'deki siyahi Amerikalıların polis tarafından vurulmasının ardından Kenosha'da iki kişiyi yaralayan bir kişiyi öldüren Kyle Rittenhouse davasına işaret eden Darroch, Rittenhouse'un aşırı sağ tarafından kahraman olarak selamlandığını hatırlattı.

Başkanlık seçimlerine sadece 50 gün kalırken Darroch, şiddetin doruk noktasına ulaşmasının yakın ve seçimi tartışmalı duruma sokacak tehlikelerini arttığını söyledi.

“Bazı eyaletlerin savaş alanına dönme ihtimali var”

Darroch, Guardian'a verdiği röpotajda, “Bazı eyaletlerin savaş alanına dönme ihtimali yapılan anketlerden anlaşılıyor” dedi.

"Elektronik posta oyları bu seçimde açıkça büyük bir rol oynayacak ve bana göre, Trump kampanyası bunu hileli veya geçersiz ilan etmek için hazırlanıyor gibi" diyen Lord Darroch, “Biden kazanırsa, Trump tabanının bunu sonuç olarak gerçekten kabul edip etmeyeceği sorusu var. Aynı şekilde, e-posta yoluyla verilen oylar sayılmamış gibi görünüyorsa veya ciddi bir seçmen baskısı varsa, tartışmanın diğer tarafı için endişeleniyorsunuz. Bu çok değişken hissettiriyor” şeklinde konuştu.

Darroch, “Hepimiz Portland ve Kenosha'yı izledik ve bu gerçek bir risk gibi geliyor. 17 yaşındaki göstericileri vuran sağcı çevrelerin tepkisi gerçekten korkutucu. Kim kazanırsa kazansın, insanların sonucu kabul etmesini ve sakince almasını umuyorsunuz, ancak durumun olacağından emin olduğumu söyleyemem” dedi.

Kaynak: The Guardian

Bu haber 711 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
stats
Engelleyiciyi kapattım!